Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
73 posty 2034 komentarze

na chłopski rozum

prawi co wiec - Jestem liberałem. Staję w obronie podstawowych, niezbywalnych praw otrzymanych od Boga : Prawa do życia ,prawa do wolności , prawa do poszukiwania szczęścia.

"bity koń" (btc)

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

studium nad chciwością i strachem.

 W spekulacji każdym towarem górę biorą emocje, powodując wypaczenie ceny rynkowej wynikającej wyłącznie z fundamentów. Analiza techniczna to sposób wychwytywania tych momentów "nadmiaru emocji" , w celu przewidywania kursu.

"Technika" nie interesują fundamenty, bo wychodzi z założenia ,że wszystko jest już uwzględnione w cenie, tylko analizując wykres , a więc historię notowań ceny danego towaru, doszukuje się specyficznych , powtarzalnych formacji. Wspomaga się szeregiem wskaźników, które informują czy rynek jest silnie wykupiony i należy spodziewać się korekty, bądź odwrotnie, czy poziom pesymizmu jest taki wysoki, iż należy spodziewać się wzrostu cen.

 Najbardziej spekulacyjnym towarem ostatnich dni jest bitcoin , czyli jak twierdzą niektórzy "kryptowaluta" , lub jak nazwałbym ja to zjawisko -wirtualne złoto.

 Bitcoin jest towarem, którego wyprodukowanie wymaga pewnych kosztów. Mówi się o "wykopywaniu" tychże , co przypomina właśnie pozyskiwanie złota. Koszty "wykopania" bitcoina to energia elektryczna potrzebna do zasilania rozszyfrowywujących komputerów.

 Ilość bitcoinów jest ograniczona podobnie jak ilość złota i koszt pozyskania każdej kolejnej jednostki  jest coraz większy. Tak jak ze złotem.

 Złoto zanim stało się środkiem wymiany musiało posiąść jedną podstawową cechę - być towarem pożądanym. Nie miało ono żadnego praktycznego zastosowania jak dziś w przemyśle , kiedyś złoto było wyłącznie symbolem prestiżu.

Na ten prestiż składało się : rzadkie występowanie tego kruszcu, efektowny wygląd.  Z tych dwóch to właśnie "efektowny wygląd" był tym czynnikiem decydującym , bo innych równie rzadkich materiałów było niemało , ale nie zyskały one tej renomy co właśnie złoto. W eksponowaniu prestiżu posiadania złota pomagała odporność na czynniki środowiska i łatwość obróbki.

Ta łatwość obróbki była także czynnikiem wspomagającym użycie złota jako pieniądza, łatwo było odlać krążek i wybić podobiznę władcy. Ale decydującym czynnikiem było pożądanie posiadania złota, które nadawało mu wartość samą w sobie.

Bitcoin też może być synonimem prestiżu. Wszystko jest kwestią umowną . Nie wiadomo dlaczego pożądane są ubrania czy perfumy danego producenta, mimo iż są wielokrotnie droższe od całkiem podobnych bądź nawet lepszych . To efekty snobizmu.

 Niewykluczone ,że dziś jakiś młokos bardziej zaimponuje dziewczynie wirtualnym portfelem pełnym bitcoinów, niż złotym sygnetem na palcu. Tak się już pewnie dzieje , stąd wielu ogarnęła prawdziwa "bitcoinomania" porównywalna z gorączką złota wśród poszukiwaczy na "dzikim zachodzie".

 Wszystko , co staje się modne z dnia na dzień , zaczyna przyciągać rzesze naiwniaków, wierzących że oto odkryli sposób na łatwe wzbogacenie się ,kupując obiekt powszechnego pożądania. Historia notowań bitcoina rozpala zmysły. W ciągu trzech lat cena wzrosła kilka tysięcy razy : z kilkudziesięciu centów na ponad 1000 USD . U niektórych osób emocje związane z wizualizacją przyszłych "zarobków" , są ekstremalne , doznania mogą być porównywane chyba tylko z seksem . W przypadku młodych, niedoświadczonych , naiwnych posiadaczy bitcoina adekwatniejszym będzie porównanie do samogwałtu ( tytuł notki nieprzypadkowy). Ktoś, kto kupuje w czasie powszechnej euforii , na ekstremalnie wykupionym rynku powyżej 1000 USD za 1 btc , musi być albo zupełnym laikiem, albo mieć zaburzoną chciwością percepcję.

 Tymczasem im dłuższy wzrost, tym większe ryzyko gwałtownych spadków (być może korekcyjnych jak bywało wcześniej na btc , a być może kończących definitywnie "zabawę" jak mieliśmy do czynienia w historii z cebulkami tulipanów)

 Cena bitcoina spadła w ciągu kilkunastu dni grudnia z ponad 1200 USD do ok. 550 USD obecnie.

http://stooq.pl/q/a/?s=btcusd

 Takie zachowanie rynku można było "wyczytać" dzięki analizie technicznej właśnie z kursu historycznego . Pewne zachowania są typowe i cyklicznie powtarzają się. Chciwość i strach to dwa uczucia, które rządzą spekulantami i doprowadzają bądź do euforii, bądź do paniki.

KOMENTARZE

 • @rerak 20:57:09
  zbitek słów fonetycznie przypominający oryginał.
  oraz odnośnik do pewnej części tekstu.

  nie musisz się tak emocjonować.
 • @rerak 21:39:47
  nie zajmowałem się tutaj rolą bitcoina dla światowych finansów, (szczerze pisząc nie czuję się kompetentny) tylko emocjami, jakie wywołuje wśród posiadaczy tego "wirtualnego złota" oraz rolą tych emocji w kształtowaniu ceny btc.
 • @prawi co wiec 21:46:41
  Fajny tytuł, ciekawa notka. Będę próbować się tą nazwą posługiwać - zobaczymy jak się odmienia.

  Bitykoń jest ważny - zmieni świat walut. Ten obecny okres spekulacji też jest ważny, bo nakręca popularność bitemukoniowi. A popularność jest ważna, bo zaczyna się od zainteresowania spekulacją, szybkim zarobkiem, ale to skutkuje zadumą nad istotą tego bitegokonia - jak to działa, na czym polega? A jak ktoś się zainteresuje, zrozumie zalety, to będzie używał. Im więcej ludzi zacznie używać, tym będą trudniejsze spekulacje i bardziej stabilny kurs. A im bardziej stabilny kurs, tym większe zalety rozliczania się w bitymkoniu. Warto się tym zainteresować, warto zrozumieć, warto używać.
 • @prawi co wiec 21:46:41
  zauważ, że bitcoin w niczym nie różni się od "pomalowanych paznokci", "koszulki Hello Kitty", "pójścia na spacer", czy "pierdnięcia".

  To jest po prostu rodzaj ludzkich odczuć i NIC WIĘCEJ.

  Jeżeli bitcoin nazwiemy "walutą", to pierdnięcie TEŻ musimy nazwać walutą !!!

  Nie rozumiem też, dlaczego akurat bitcoin tak was zajmuje, soro podobnych systemów punktowych jest MILIONY na całym świecie !!! Bo przecież DOKŁADNIE tym samym są np. punkty za tankowanie na stacji benzynowej itp. !!!

  Ludzie KOMPLETNIE NIE ROZUMIEJĄ, czym jest bitcoin !!!
 • @Ultima Thule 09:42:04
  bitcoin to nie takie zwykłe "ludzkie odczucie".
  zastanów się dlaczego jest bardziej pożądanym niż bitcoin 2 czy titcoin ?
  może to kwestia pierwszeństwa , a może dobrej promocji ?
  rodzaj snobizmu, który sam się nakręca ..
  nie wiadomo, co posiadacze bitcoina będą chcieli z nim zrobić ? może stworzą wirtualne państwo ,a bycie obywatelem tego państwa będzie uważane powszechnie za najwyższy prestiż...

  a może stwierdzą, że już im się znudziła zabawa ...
 • @prawi co wiec 10:01:28
  nie da się stworzyć z bitcoina waluty, bo nie ma przymusu jej używania i nie ma obowiązku przyjmowania jej jako rozliczenia podatkowe. Bez tego nie ma waluty.

  Jeżeli powstałoby państwo, w którym pierdnięcia można by przyjąć jako rozliczenie podatkowe, to w takim państwie i bitcoin mógłby stać się walutą ...

  Ale jakoś nie chciałbym tam mieszkać ...
 • @Ultima Thule 12:52:57
  No dobrze, a co spowodowało Twoim zdaniem, że złoto stało się najpierw środkiem wymiany, a potem walutą?
  Jakie funkcje spełniało złoto zanim to się stało, kilka tysięcy lat temu ?
  Czy było wykorzystywane w jakikolwiek PRAKTYCZNY sposób (broń, narzędzia itp.)
  Czy nie było ono wyłącznie ozdobą dla kobiet i prestiżem dla mężczyzn ?
  a więc nie było ono wyłącznie ludzkim odczuciem ?
 • @prawi co wiec 13:25:13
  nie wiem co i nie ma to żadnego znaczenia ...

  Rzecz w tym, że:
  - nie dało się go sfałszować (bitcoinów może być TRYLIARDY)
  - było łatwo podzielne i odróżnialne od innych minerałów
 • @Ultima Thule 14:13:22
  Bitcoin jest prawie dokładnie taki sam jak złoto: nie da się go sfałszować, ma ograniczoną, z góry określoną liczbę sztuk i czas jej wykreowania, jest łatwo podzielny i odróżnialny, oraz jest niezależny od wszelkich państw i organizacji. Bitcoin jest idealną walutą. Ma wartość samoistną dokładnie taką samą jak złoto.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY

więcej