Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
73 posty 2034 komentarze

na chłopski rozum

prawi co wiec - Jestem liberałem. Staję w obronie podstawowych, niezbywalnych praw otrzymanych od Boga : Prawa do życia ,prawa do wolności , prawa do poszukiwania szczęścia.

Szemrana prywatyzacja.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Od początku tzw. "transformacji ustrojowej" państwowe mienie było prywatyzowane w sposób budzący wiele kontrowersji.

  O wyborze oferty nie decydowała najwyższa cena uzyskana w jawnej, otwartej licytacji ( tylko wtedy można być pewnym,że zaoferowana cena była najwyższą) ale inne względy.

 A to pakiety socjalne dla załogi, a to jakieś gwarancje zatrudnienia, czy czasem wręcz złodziejskie korupcyjne powiązania.W efekcie za sprzedawany majątek Skarb Państwa uzyskiwał znacznie mniej, niż mógłby w uczciwej licytacji. Do tego pieniądze pozyskane w ten sposób szły na bieżące wydatki , głównie na korumpowanie różnych środowisk wyborców. Deficyt budżetowy był i jest permanentnym wynikiem "gospodarowania" rządzących Polską, w efekcie czego dług publiczny wciąż się powiększa.

 Na dobrą sprawę można powiedzieć, że Polska nie spłaca swojego zadłużenia, bo jak można w ten sposób nazwać rolowanie długu, czyli spłatę aktualnych zobowiązań poprzez zaciąganie nowych, większych.

 

 I oto dziś wreszcie mamy przykład normalnej uczciwej prywatyzacji poprzez licytację. W ten sposób Agencja Nieruchomości Rolnych wystawia na sprzedaż państwową ziemię. Dobrze ,że prywatyzowana jest ziemia, podobnie jak każdy inny majątek państwowy. Prywatny właściciel lepiej wykorzysta jej potencjał i lepiej będzie dbał o to, zeby tego potencjału nie straciła. W ten sposób bezpieczeństwo żywnościowe kraju będzie większe.

 Ale znowu jakaś grupa ludzi chciałaby być uprzywilejowana w procesie prywatyzacyjnym. Tak jak pracownicy  państwowych przedsiębiorstw takich branż jak :telekomunikacja , bankowość, energetyka otrzymywali darmowe akcje (Z JAKIEJ RACJI?) w procesie prywatyzacji, tak dziś dotychczasowi dzierżawcy prywatyzowanych gruntów chcieliby zakupić tę ziemię w okazyjnej, nierynkowej cenie. To byłby ich bonus, jak pakiet akcji TP SA , czy PGNiG , który otrzymywali pracownicy tych firm.

 Jeżeli ktoś chce w ramach swoistej "sprawiedliwości dziejowej" kontynuować dotychczasowy złodziejski model prywatyzacji to niech to mówi otwartym tekstem, a nie podczepia pod własne interesy wielkie patriotyczne zaklęcia o rozprzedawaniu Polski .

KOMENTARZE

 • Popieram Autora w całej rozciągłości.
  Następne po nóż powinny iść kopalnie. Najpewniej kupcem zostali by Rosjanie. Którzy po analizie doszli by do wniosku ,że taniej sprowadzać węgiel od nich. Co zresztą ma miejsce i teraz.

  W efekcie likwidujemy kolejna branżę, nie to że bym żałował górników bo sobie na mój brak sympatii ciężko zapracowali.

  Problem w tym, że ostatecznie ceny i tak wrócą do aktualnego poziomu tyle, że korzystać z tego będzie ktoś inny. Podobny model przerabialiśmy w cukrownictwie, w efekcie cukier z polskiej cukrowni był tańszy w Niemczech niż w Polsce.
 • Na chłopski rozum...
  Na chłopski rozum..., to nie powino nam niczego brakować.
  W zasadzi nikt w Polsce nie głoduje, margines nie posiada dachu nad głową, opiekaka zdrowotna - owszem pozostawia do życzenia, ale średnia wieku nie jest zatrważająca.

  Na co więc POŻYCZAMY?!?!?

  Dlaczego "nam" (?!?!?!??!? - którym nam?) rokrocznie brakuje coraz więcej.

  Proszę zwrócić uwagę, że produktów i usług wypracowujemy tyle, że wystarcza. Więc fizycznie , jako naród - utrzymujemy się przy życiu.

  Na co więc brakuje, że zadłużamy nienarodzonych.

  Wydaje się, że na to - czego "niewidzialne ręka rynku" nie weryfikuje.

  Co to za wydatki?
  Czyżby budżet opłacał jedynie NAJNIŻSZE RENTY I EMERYTURY - co głosi władza i media? Może część prawdy w tym jest.
  Ale CZYM JEST - TA DRUGA CZĘŚĆ? O której rząd i media wstydliwie milczą - a co jest również finansowane z rosnącego zadłużenia?

  TO - pozostałe świadczenia - wynagrodzenia i (NIENAJNIŻSZE RENTY I EMERYTURY) - W SEKTORZE BUDŻETOWYM.

  TO WYNAGRODZENIA WSZYSTKICH MINISTRÓW, POSŁÓW URZĘDNIKÓW I POZOSTAŁYCH, KTÓRYCH WYNAGRODZENIA SĄ REWALORYZOWANE Z "klucza".
  A "kluczem" jest tak zwana "srednia w gospodarce".
  A niepodważalnym argumentem by tak postępować - "ZASADA PRAW SŁUSZNIE NABYTYCH".

  Ta zasada - aby zapewnić wszystkim darmozjadom to , co "słusznie nabyli" (OD KOGO - DO DIABŁA???) - UZASADNIA WYPRZEDAŻ WSZYSTKIEGO, CO DA SIĘ SPRZEDAĆ.
  A kiedy brakuje - ? no to zadłużyć dzieci wnków, prawnuków...

  Spłacą?
  Niekoniecznie.
  Ale skoro ktoś "nam" pożycza, to znaczy je mamy twardy zastaw.
  Tak.
  Tym zastawem jest polska ziemia.
  Dzięki temu zastawowi - elity - mogą żyć godnie.
  Nawet PRLowscy prominenci i SB-cy - odzyskali godność...

  A nie możnaby na początek jednak "spłaszczyć" te prawa słusznie nabyte - nie obniżając śwaidczeń dla najbiedniejszych?
  Nie możnaby wypłacać połowy tych krotnych pensji i SBckich emerytur?

  Ba - ale ile z tego długu - szubrawcy przyznali NAM SAMYM?

  Może lepiej tej demokracji nie wprowadzać?
  Nie dopuszczać do głosu "chłopskiego rozumu"?
 • @Cezary Bialik 07:18:07
  zgadzam się. kopalnie powinny być sprywatyzowane.
  Zresztą już mamy takie trochę qasi-prywatne kopalnie jak np. Bogdanka. Jest to spółka akcyjna, więc trudno mówić o jakimś właścicielu prywatnym, ale radzi sobie bardzo dobrze. Wypracowuje zysk, wypłaca akcjonariuszom dywidendę, kurs akcji wciąż rośnie.I co najważniejsze nie słyszałem o żadnych programach oddłużeniowych, jak to ma miejsce z państwowymi kopalniami.
  Inna spółka giełdowa Jastrzębska Spółka Węglowa jest pod kontrolą Państwa (ponad 50 % akcji) i już nie radzi sobie tak dobrze, choć ostatni rok zakończyła sporym zyskiem, ale notowania akcji sugerują, że spółka nie wykorzystuje swoich możliwości , gdyż zapewne jest źle zarządzana.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY

więcej